6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

ΟΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 20/12/2012

Το απόγευμα της Πέμπτης 20/12/2012, στις 18.30΄, το Β2 Τμήμα παρουσίασε τη Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση στους γονείς των μαθητών. Υπεύθυνη του θεατρικού, που παρουσίασαν τα παιδιά ήταν η δασκάλα του Τμήματος κα Μπουκουβάλα Ευαγγελία (Αγγελική). Ο τίτλος του Θεατρικού έργου ήταν: « Η αγέλαστη Πολιτεία και οι Καλικάτζαροι», των αδελφών Κατσιμίχα.

(Στην Αγέλαστη Πολιτεία των Αδερφών Κατσιμίχα, οι καλικάτζαροι ανεβαίνουν στη γη και με μαγικά βοτάνια φέρνουν το χαμόγελο και την ευτυχία για μία ημέρα στους αγέλαστους ανθρώπους. Τα παιδιά, συνένοχοι και κοινωνοί της διαδικασίας, διασκεδάζουν και προς έκπληξη των μεγάλων κρατούν στην καρδιά τους τη μνήμη του γεγονότος και χαιρετούν τις χήνες στον ουρανό τραγουδώντας ένα άγνωστο τραγούδι.

Παρότι η επόμενη έλευση των καλικάτζαρων μάλλον θα καθυστερήσει, είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο ότι τα παιδιά είναι και θα είναι οι φορείς της χαράς και της ευτυχίας).

Η Προετοιμασία      Το Σκηνικό (άποψη 1)      Το σκηνικό (άποψη 2)

Οι μαθητές/τριες του Β2 Τμήματος "εν δράσει"

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/12/2012

Οι Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις συνεχίστηκαν ανά Τμήμα, το 1ο και το 2ο δίωρο.

ΤΜΗΜΑ Β1

ΤΜΗΜΑ Β3

ΤΜΗΜΑ Δ2

Επιστροφή στην αρχή της σελίδας