6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΚΟΛΙΝΔΡΟ ΠΙΕΡΙΑΣ

Την Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2012, οι μαθητές/τριες των Β1, Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, ΣΤ2 τμημάτων του Σχολείου μας, επισκέφθηκαν τον Κολινδρό.

Στο χώρο των εκδηλώσεων με τίτλο: «Παραμυθένια Χριστούγεννα στον Κολινδρό», τα παιδιά ξεναγήθηκαν στα  χριστουγεννιάτικα σπιτάκια  (το Σπίτι του Αη-  Βασίλη, το Καραμελόσπιτο, το Εργαστήριο  των παιχνιδιών). Επίσης,  είχαν τη δυνατότητα να γράψουν και να στείλουν το γράμμα τους στο Άγιο Βασίλη, να ασχοληθούν με χειροτεχνικές δραστηριότητες, να γευτούν χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα και να κάνουν βόλτα με το τρενάκι στα σοκάκια του Κολινδρού.

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν ένα εργαστήριο κηροποιίας, το Λαογραφικό Μουσείο του Κολινδρού και τον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου.

Ευχαριστούμε θερμά το Δήμο Κολινδρού, την ξεναγό του Λαογραφικού Μουσείου, τον Ιερέα του Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου και το φίλο Δημοτικό Σύμβουλο και Διευθυντή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κολινδρού Δημήτρη Χλεμέ, για την ωραία υποδοχή και φιλοξενία.

Δείτε Φωτογραφική παρουσίαση

από την επίσκεψη στα χριστουγεννιάτικα σπιτάκια &

στο Λαογραφικό Μουσείο Κολινδρού

(Φωτογραφίες: Βάια Κοκαρίδα)