Αρχική Το Σχολείο Προσωπικό Μαθητές Δραστηριότητες Κατερίνη Αρχείο Συνδέσεις Πολυτεχνείο

Τ Ο   Σ Χ Ο Λ Ε Ι Ο   Μ Α Σ

Το Σχολείο μας είναι οργανικά 12/θέσιο με 396 μαθητές οι οποίοι κατανέμονται σε 19 τμήματα. Λειτουργούν  ακόμη:
Τμήμα Ένταξης (8 μαθητές)
Τάξη Υποδοχής (10 μαθητές)
Ολοήμερο Σχολείο (25 μαθητές)

Ο αριθμός του διδακτικού προσωπικού ανέρχεται με τις ειδικότητες σε 34 εκπαιδευτικούς. Απ' αυτούς οι 4 απασχολούνται στο Ολοήμερο Σχολείο.
Ο μεγάλος αριθμός των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών, δημιουργεί προβλήματα που δρουν ανασταλτικά  στην εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου μας.
Η έλλειψη σχολικού φύλακα, επιστάτη και γραμματέα δημιουργούν επίσης προβλήματα που έχουν να κάνουν με την υγεία και ασφάλεια των μαθητών, την αισθητική του σχολικού περιβάλλοντος και την εξυπηρέτηση των γονέων.
Η παλιά πτέρυγα του Σχολείου μας έχει πέντε υποβαθμισμένες αίθουσες (γραφεία - αποθήκες) όπου ολιγομελή τμήματα μαθητών φιλοξενούνται για δυο χρόνια τουλάχιστον.
Παρόλα αυτά, οι εκπαιδευτικοί μας δραστηριοποιούνται ποικιλοτρόπως προκειμένου να αναβαθμίσουν την   παρεχόμενη εκπαίδευση στους μαθητές μας. Άλλωστε αυτοί είναι η κινητήρια δύναμη και ο μοχλός της εκπαίδευσης. Έτσι οργανώνουν πολιτιστικά προγράμματα, περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, αγωγής υγείας, διδακτικές επισκέψεις, θεατρικές παραστάσεις κλπ προκειμένου οι μαθητές μας να αποκτήσουν και άλλες εμπειρίες και γνώσεις μέσα από διαφορετικούς και ξεχωριστούς διαύλους, αλλιώτικους από αυτούς των Μ.Μ.Ε που ναρκώνουν το νου και παγιδεύουν τη σκέψη των μαθητών.
Τέλος στα πλαίσια της προσπάθειας ενημέρωσης και συνεργασίας με όλους εκείνους τους φορείς και παράγοντες που εμπλέκονται στην εκπαιδευτική διαδικασία εντάσσουμε και την παρούσα ιστοσελίδα με την ελπίδα και την προσδοκία ότι έτσι συμβάλλουμε στη μεγιστοποίηση των σκοπών και στόχων της εκπαίδευσης των μαθητών μας.

Δημήτριος Καούνας

Δ/ντής του Σχολείου